Minister Taraba považuje zámer postaviť spaľovňu v Dudinciach za čisté bláznovstvo. Autor: TASR
HONTIANSKE TESÁRE. Obyvatelia i zástupcovia miest a obcí sú pobúrení z navrhovanej výstavby spaľovne v Hontianskych Tesároch, blízko kúpeľov Dudince.
Zároveň sú prekvapení z niektorých zmien, ku ktorým došlo v priebehu posledných dvoch rokov.
Štátna kúpeľná komisia ministerstva zdravotníctva upravila svoje stanovisko. V roku 2023 bolo nesúhlasné a stavbu neodporúčala.
Rovnako sa pred dvomi dňami zmenila vyhláška, ktorou sa ustanovujú ochranné pásma prírodných liečivých zdrojov v Dudinciach a prírodných minerálnych zdrojov v Santovke a v Slatine.
Zmenili sa aj druhy zakázaných činností v ochranných pásmach prírodných liečivých a minerálnych zdrojov.
Nedáva to zmysel ani Tarabovi
K pripravovanému návrhu sa vyjadril aj minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Na sociálnej sieti napísal, že ide o čisté „bláznovstvo“ a neverí, že tento projekt vie byť úspešný.
„Myslím si, že Slovensko síce bytostne potrebuje spaľovne, ktoré premenia odpad na energiu. Bez nich nevieme odstraňovať nielen environmentálne záťaže, nevieme vyhovieť slovenskému priemyslu, ktorý bije na poplach, že sú kvôli skládkovaniu ohrozené investície a zamestnanosť a najmä nevieme uzavrieť skládky, ktoré ničia naše spodné vody. No lokality pre spaľovne treba smerovať do priemyselných areálov, bývalých chemických fabrík a nie do kúpeľných miest,“ doplnil.
Štátna kúpeľná komisia v prípade navrhovanej činnosti stanovila po novom sedem podmienok v rámci schvaľovacieho procesu EIA. Zapracované budú do záverečného stanoviska z procesu EIA.

„V opačnom prípade môže Štátna kúpeľná komisia podať námietku. Podmienky sú stanovené z hľadiska pôsobnosti Štátnej kúpeľnej komisie, ktorými bude zabezpečená ochrana prírodných liečivých vôd v Dudinciach a prírodných minerálnych vôd v Santovke a Slatine, vrátane zachovania kvality ovzdušia vzhľadom na blízkosť kúpeľného miesta Dudince,“ uviedli pre MY Zvolen z komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva.
Doplnili, že sa nejedná o stanovisko k samotnej realizácii stavby.
„Z kontextu siedmich podmienok vyplýva, že Štátna kúpeľná komisia požaduje tieto podmienky zohľadňovať pri príprave projektovej dokumentácie stavby v rámci schvaľovacieho procesu samotnej realizácie stavby,“ doplnili.
Ide o týchto sedem podmienok:
- Rešpektovať skutočnosť, že v ochrannom pásme II. stupňa prírodných liečivých zdrojov a prírodných minerálnych zdrojov je zakázané vykonávať všetky činnosti, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť fyzikálne, chemické, mikrobiologické a biologické vlastnosti prírodnej liečivej vody a prírodnej minerálnej vody, jej využiteľné množstvo, zdravotnú bezchybnosť alebo výdatnosť prírodných liečivých zdrojov a prírodných minerálnych zdrojov v zmysle zákona.
- Vypracovať hydrogeologické posúdenie vplyvu realizácie a následného využívania a prevádzky Energetického ReUse centra – ERC vrátane technického riešenia statickej dopravy na prírodné liečivé zdroje v Dudinciach a prírodné minerálne zdroje v Santovke a v Slatine, ktorého výsledky budú zohľadnené pri príprave projektovej dokumentácie stavby.
- Vypracovať návrh opatrení na minimalizovanie dopadu znečistenia celého komplexu v plnej prevádzke na podzemné vody, ktorý bude zapracovaný v projektovej dokumentácii stavby.
- Navrhovať a použiť také postupy, riešenia, materiály a výrobky pri výstavbe a prevádzke Energetického ReUse centra – ERC, aby sa zamedzilo úniku ropných látok zo strojných mechanizmov, prípadne iných znečisťujúcich látok a aby sa zabezpečila ochrana životného prostredia s dôrazom na úsek ochrany vôd.
- Riešiť cestnú dopravu zvozu odpadu do ReUse centra – ERC s ohľadom na zabezpečenie ochrany ovzdušia s dopadom na kvalitu ovzdušia na kúpeľnom území kúpeľného miesta Dudince vplyvom zvýšenej intenzity dopravy počas prevádzky Energetického ReUse centra – ERC.
- V prípade, že by si realizácia predmetného zámeru navrhovanej činnosti vyžiadala vykonanie niektorej z ďalších činností podľa zákona, bude potrebné vyžiadať si stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR, s priložením príslušnej projektovej dokumentácie.
- Toto stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR je stanoviskom dotknutého orgánu podľa zákona a nenahrádza stanoviská ku konkrétnemu konaniu podľa zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku a zákona o vodách a o zmene zákona o priestupkoch.
Petícia proti výstavbe spaľovne
V utorok (25. 2.) sa zástupcovia dotknutých samospráv - primátor Krupiny Radoslav Vazan, starosta obce Hontianske Tesáre Štefan Foltán, starosta obce Lišov Marián Školník, primátor Dudiniec Dušan Strieborný, občianski aktivisti a členovia petičného výboru Oľga Láslová a Milan Kyseľ stretli na tlačovej konferencii.
Vyjadrili nepokoj z avizovaného projektu. Spomenuli, že im niektoré pripomienky k navrhovanej činnosti nedávajú zmysel.